שאל את המומחה: כיצד אוכל להפסיק לסבול מבריחת שתן ככל שאני מתבגר?

שאלה: ככל שאני נעשה מבוגר יותר, אני שם לב שלעתים קרובות אני סובל מבריחת שתן ומוצא את עצמי חווה תאונות רבות יותר ממה שחוויתי בעבר. כיצד אוכל למנוע הישנות של בריחת שתן ככל שאני מתבגר?

תשובת מומחה:

בריחת שתן היא נפוצה, אך לא נורמלית.

התפתחות של בריחת שתן כשאנחנו מתבגרים היא תופעה שכיחה. אנשים רבים מגלים שהם רצים לשירותים לעתים קרובות יותר (או ממהרים), או לא מסוגלים "להחזיק את השתן" כמו פעם. זה יכול לגרום לדליפות מביכות וערימות נוספות של כביסה.

 

ככל שאנחנו מתבגרים, מספר כוחות יכולים לעבוד נגדנו כדי לגרום לדליפות משלפוחית ​​השתן. רצפת אגן חלשה (עקב כוח המשיכה או טראומה ברצפת האגן), נזילות עקב שלפוחית ​​רגיזה או פעילות יתר של הערמונית, כל אלה יכולים לתרום לבריחת שתן. ולמרות שכולן עשויות להיות תופעות שכיחות, זה לא הופך אותן לנורמליות, ואין להתעלם מהן.

סיכונים של בריחת שתן בקרב מבוגרים

דליפות משלפוחית ​​השתן בכל גיל עשויה להיות מתסכלת, אך בקרב מבוגרים היא גם יכולה להיות מסוכנת.

 

קשישים נוטים יותר ליפול כאשר מנסים להגיע לשירותים בזמן. וכשאנחנו מבוגרים יותר, נפילה עלולה להוביל לסיבוכים אחרים.

 

אנשים עם בריחת שתן נוטים יותר לחוות ירידה בבריאות הנפש ועלייה במצוקה פסיכולוגית ודיכאון, דבר שקשישים כבר נמצאים בסיכון גדול יותר לפתח אותו.

 

מעבר לנושאים אלה, בריחת שתן היא פשוט מעצבנת. אף אחד, צעיר או מבוגר, לא אוהב לחוות "תאונה". מסיבה זו, ואלה המפורטות לעיל, תמיד יש לטפל בבריחת שתן ולעולם אין להדחיק אותה. אם הרופא שלכם מנסה לומר לכם שדליפות משלפוחית ​​השתן שלכם הן תקינות, מצאו רופא חדש.

דרכים למניעת בריחת שתן

לא תמיד ניתן למנוע בריחת שתן במקרים מסוימים, אך חשוב לדעת שאורח חיים בריא עשוי לעזור. להלן מספר דרכים שיכולות לסייע במניעת (או הפחתה) של תסמיני בריחת שתן בגילכם:

 

  • שמרו על משקל תקין – משקל גוף עודף עלול לגרום לשרירי רצפת האגן שלכם להתאמץ ולהפוך אותם לחלשים יותר.
  • הישארו פעילים – שוב אנחנו חוזרים לאותם שרירי רצפת האגן – שמירה על שרירי הליבה ורצפת האגן שלכם יכולה לעזור במניעת נזילות משלפוחית ​​השתן. פיזיותרפיסט המתמחה ברצפת האגן יכול לעזור לכם בזיהוי שרירים אלה, ויכול להראות לכם מה לעשות כדי לחזקם.
  • שתו מספיק נוזלים – חשוב לוודא שאתם שותים מספיק מים ממגוון סיבות רבות, אך אם אתם נוטים לדליפות משלפוחית ​​השתן, זה יכול להיות חשוב עוד יותר. התייבשות גורמת לשתן שלכם להיות מרוכז יותר, מה שמוביל לגירוי בשלפוחית ​​השתן. כמו כן, התייבשות יכולה להקשות על תנועת מעיים תקינה, או להוביל לעצירות, שניהם יכולים לפגוע בכוח של רצפת האגן שלכם.
  • אל תעשנו – שיעול כרוני מפעיל לחץ על רצפת האגן ויכול להוביל לחולשה שלה, ובסופו של דבר, לבריחת שתן.
  • היזהרו מדלקות בדרכי השתן – הן עלולות לגרות את שלפוחית ​​השתן ולהוביל לדליפות. שוחחו עם רופא לגבי קבלת אנטיביוטיקה לטיפול בדלקת ברגע שאתם חווים אותה.
  • אמצו הרגלי שירותים טובים – הקפידו תמיד ללכת כששלפוחית ​​השתן מלאה, הימנעו מעצירות, אל תתאמצו כדי לעודד תנועת מעיים והשתמשו ביציבה הנכונה בעת השימוש בשירותים.

דברו עם הרופא שלכם

הדבר שהכי חשוב לעשות אם אתם כבר חווים בריחת שתן הוא לדבר עם רופא. הרופא שלכם יכול לעזור לכם למצוא טיפול שיעבוד עבורכם או להמליץ לכם על פדים למבוגרים. יש הרבה אפשרויות לבחירה, כך שבטוח תמצאו משהו שמתאים לאורח החיים שלכם ועשוי לכלול דברים, כמו מוצרי ספיגה, תרופות, בוטוקס לשלפוחית ​​השתן (כן, עושים את זה!) או אפילו ניתוח. אבל כל אלה מתחילים בייעוץ אצל הרופא, אז אל תפחדו להעלות את הנושא הזה בפגישה הבאה שלכם איתו.