זמן מסך לפני השינה פוגע באיכות שלה

כיום ידוע כי איכות שינה גרועה עלולה לגרום לבעיות במערכת החיסונית, דיכאון, חרדה והשמנת יתר אצל ילדים ומתבגרים.

 

שימוש בטלפונים ניידים או צפייה בטלוויזיה בחדר שינה חשוך ממש לפני השינה יכולים לחבל בשינה שלנו יותר מאשר אם היינו עושים זאת בחדר מואר היטב או שלא היינו עושים זאת כלל, אומרים חוקרים.

 

"בעוד שמחקר קודם הראה קשר בין השימוש במסך לבין איכות ואורך השינה של הצעירים, המחקר שלנו הוא המחקר הראשון המראה כיצד תאורת החדר יכולה להשפיע עוד יותר על כך", אמר המחבר הראשי, מיכאל מירקו מאוניברסיטת לינקולן שבבריטניה.

 

כיום ידוע כי איכות שינה גרועה עלולה לגרום לבעיות במערכת החיסונית, דיכאון, חרדה והשמנת יתר אצל ילדים ומתבגרים.

המחקר, שפורסם בכתב העת Journal Environment International, מצא ששימוש בשעות הלילה בטלפונים, בטאבלטים ובמחשבים ניידים קשור באופן עקבי עם איכות שינה גרועה, שינה לא מספקת ואיכות חיים ירודה.

 

לצורך המחקר, צוות המחקר אסף נתונים מ-6,616 מתבגרים בגילאי 11 עד 12, ויותר מ-70% דיווחו על שימוש במכשיר אחד לפחות כשעה לפני השינה.

 

הם התבקשו לדווח על מגוון רחב של גורמים, כולל השימוש במכשיר שלהם בחדרים מוארים וחשוכים, בימי השבוע ובסופי השבוע, כמה קשה היה להם ללכת לישון ובאילו שעות התעוררו.

 

התוצאות הראו כי הסיכוי של אלה שהשתמשו בטלפון או צפו בטלוויזיה בחדר עם אור לסבול מחוסר בשינה הגיע ל-31 אחוזים יותר מאשר אלה שלא השתמשו כלל במכשירים למיניהם. אבל הסיכוי גדל ל-147% כאשר אותן הפעילויות עצמן התרחשות בחושך.

 

נמסר כי בעולם, 90% מהמתבגרים אינם ישנים 11-9 שעות בלילה, לפי ההמלצה בגילאים אלה. נתון זה עולה בקנה אחד עם הגידול בשימוש במכשירים מבוססי מסך באופן כללי.

 

מחקרים קודמים הראו כי זמן שינה מספיק ואיכות שינה גבוהה חיוניים בילדות כדי לשמור על התפתחות פיזית ורגשית תקינה.