משכנתא בישראל: שאלות נפוצות

האם ניתן לתושב חוץ לקבל הלוואה בישראל?

כן. כיום ישנם מספר בנקים המציעים הלוואות לזרים. לכל אחד מהבנקים האלה משכנתאות ותנאי הלוואה שונים. הריביות וטיב השירות יכולים להשתנות באופן משמעותי בין המלווים השונים. קונים זרים זכאים לקבל עד 50% הלוואה מערך הסכום הכולל.

 

האם ניתן לקבל אישור מראש למשכנתא בישראל?

כן, ואף רצוי לקבל אישור מראש מהבנק לפני הרכישה.

 

האם כדאי להיוועץ ביועצי משכנתאות?

במקרים רבים יועצי משכנתא יעזרו לכם לקבל משכנתא בתנאים טובים בהרבה מאשר תצליחו להשיג לבד.

הם יכולים להתאים עבורכם את ההחזר החודשי כולל מתי יהיה כדאי לבצע מיחזור משכנתא. כמו כן יש להם קשרים טובים עם הבנקים ולכן במקרים רבים הם מקבלים מראש תנאים יותר טובים.

 

האם אפשר לקבל משכנתא בריבית קבועה לחלוטין?

כן. התנאים הם בדרך כלל לתקופה של עד 30 שנה. יש לציין גם כי להלוואות אלה עשויים להיות עונשים על פירעון מוקדם.

 

האם יש מגבלת גיל על משכנתאות?

רוב הבנקים ידרשו מהלווים להשלים את תשלומי המשכנתא שלהם עד גיל 75. לפעמים אפשר לנהל משא ומתן על תנאים ארוכים יותר עבור הלווים, למשל, עד גיל 80 או אפילו 85.

 

איזה אחוז מההלוואה אפשר לקבל על בסיס ערך הנכס?

עבור תושבי ישראל, ניתן לקבל עד 75% מימון למי שרוכש את הנכס היחיד שלו. עבור תושבי חוץ – 50% הוא המקסימום.

כיצד מחושב האחוז? האם זה נגד מה ששולם עבור הנכס או שזה מחושב כנגד המאפיינים המוערכים?

עבור המחיר הנמוך מבין השניים. כלומר, אם שילמתם 1.2 מיליון והנכס מוערך במיליון, האחוז שלכם מחושב כנגד מיליון.

 

האם הערך המוערך בדרך כלל קרוב למחיר השוק?

ברוב המקרים התשובה היא כן. עם זאת, חשוב מאוד לציין כי ההערכה עלולה להיות גם נמוכה יותר, בשל העובדה כי רוב הבנקים מעוניינים בערך של הנכס אם הוא היה צריך להימכר במהירות או אם השוק יורד. נכסי יוקרה הם רגישים ביותר בנוגע להערכות שוק. אם אתם מעוניינים במימון אחוז גבוה מההלוואה (מעל 60%), כדאי שתעשו הערכה לפני הרכישה וכך תוכלו לדעת איפה אתם עומדים. כמו כן, חשוב לבחור שמאי שמבין באזור שאתם מתעניינים בו, במיוחד אם המחירים השתנו לאחרונה.

 

האם הבנק ישלם את המשכנתא לפני שההון העצמי שלכם משולם?

רוב הבנקים דורשים מהלווים לשים את רוב ההון העצמי שלהם לפני שהבנק משלם אפילו חלק מההלוואה. הדבר נכון במיוחד כאשר ערך הנכס נמצא בקצה העליון של הסולם או אחוז המימון גבוה. בדרך כלל, בתנאים אלה, הבנקים הופכים פחות גמישים בעניין התשלומים. חשוב לזכור את זה כדי לא להיתקל בבעיות של תזרימי מזומנים. ראינו שבנקים מסוימים גמישים יותר מאחרים, וניתן לנהל איתם משא ומתן במידת הצורך.

 

האם מס הרכישה על הנכס צריך להיות משולם לפני הבנק ישלם את ההלוואה?

על המאפיינים הנמצאים בקצה העליון של הספקטרום, זה דבר מתבקש לעתים קרובות. עם זאת, לרוב, הבנקים אוהבים לראות הוכחת תשלום של מיסים לפני שמשלמים את עיקר ההלוואה. מס רכישה יש לשלם תוך 45 ימים מיום החתימה, כך שזה בדרך כלל מתרחש לפני תשלום קרנות משכנתא.