סוגי פלטפורמות של מיטה

כאשר קונים חדר שינה, לרוב לא ברור כיצד הוא מיוצר. כמו כן, לפעמים אין הבנה ברורה מהם סוגי פלטפורמות המיטה, ומתי כל אחת טובה יותר מהאחרת?

 

נתחיל בסוג פלטפורמת המיטה הבסיסית ביותר – פלטפורמת לוחות דקים וצרים.

 

קרשי העץ באותו רוחב ואורך המגיעים בין שתי מסילות מיטה נקראים לרוב לוחות. אלה מחוברים למסילות פנימיות נוספות המחוברות גם לפסים החיצוניים. מערכת פלטפורמת הלוחות היא הבסיסית ביותר מכיוון שלרוב היא מכילה רק שלושה עד שישה לוחות. לאמיתו של דבר, מספר הלוחות הזה בדרך כלל אינו מספיק כדי לתמוך במזרון בפני עצמו (יוצאים מן הכלל – מזרונים מוצקים עבים באמת), ונדרש קפיץ תיבה. קפיץ תיבה – קופסת צד מזרון המכוסה בבד דמוי מזרון. קפיץ התיבה בדרך כלל מוצק, ולכן כאשר הוא מונח על לוחות, משקל המזרן מופץ באופן שווה.

 

מערכת הלוחות היא בדרך כלל הכי פחות יציבה, עם זאת, עם קופסת התיבה המיטה נשארת יציבה מאוד. לחלופין, המשתמש יכול לרכוש או להכין לוחות נוספים שיעברו לצד המיטה, בדרך זו ניתן להשתמש במזרון ללא קופסה. זו המערכת הזולה ביותר שקיימת, אך באופן כללי היא מיועדת לאנשים שמעדיפים מיטות גבוהות יותר.

 

הסוג הבא של פלטפורמת חדר השינה עם מיטות מרופדות מעור ומבד משמש ברוב המיטות המודרניות. זוהי פלטפורמה מוצקה שהופיעה לראשונה בצפון אירופה, במיוחד בשבדיה. סוג זה של פלטפורמה בנוי בדרך כלל ממסגרת מתכת המחולקת באמצע לצד אורך המיטה – ויש לה סדרה של לוחות עץ קצרים יותר המותקנים עליה מראש. בנוסף, המסגרת עצמה מחוברת בדרך כלל למסגרת החיצונית של המיטה עם 4-12 ברגים. לרציף זה לרוב יש גם רגלי תמיכה נפרדות המותקנות באמצע המסגרת – בדרך זו, המשקל לא מופץ רק למסגרת המיטה, אלא ישירות לאמצע הרצפה. די ברור כי סוג הפלטפורמה הזה חזק מאוד ולמעשה בלתי ניתן להזזה לחלוטין.

 

סוג זה של פלטפורמה נפוץ מאוד בעולם כיום. הוא לא דורש קפיץ תיבה, והמיטה עם סוג הפלטפורמות הללו בדרך כלל נמוכה יותר.

 

לפעמים, מיטת פלטפורמה בסגנון מודרני משתמשת בפלטפורמה מוצקה במקום בלוחות מכל סוג שהוא. סוג פלטפורמה זה הוא גם מוצק מאוד ואינו דורש תמיכה נוספת במזרון. עם זאת, סוג זה של פלטפורמה זקוק לעיתים למגבלות נוספות עבור המזרון – לעיתים ניתן להזיז בקלות מזרון בפלטפורמה זו, ורוב האנשים מעדיפים שהמזרון שלהם לא יהיה ניתן להזזה.

 

יש גם מיטות שהן למעשה רק מסגרת מיטה חיצונית שתדרוש מזרן + קופסה + מסגרת נפרדת כדי לעבוד.