"אני רוצה ליצור מודעות": לאחר האבחנה אימתנית, האמן אוגו רונדינון מארגן מכירה פומבית לטובת חקר מחלת הסרטן

המכירה הפומבית בסות'בי'ז, ניו יורק, תגייס כסף לחקר סרטן שלפוחית ​​השתן

 

כאשר האומן אוגו רונדינון אובחן כחולה בסרטן שלפוחית ​​השתן אגרסיבי למדי במאי 2017, הוא חש לבד ובלתי מודע להחריד. רונדינון מעולם לא שמע על סרטן שלפוחית ​​השתן ולא הכיר אף אחד שאובחן במחלה. "חיפשתי קבוצות תמיכה, אבל לא היו כאלה. זה הפך את המצב למפחיד עוד יותר מכיוון שתופעות הלוואי של הטיפול היו די אכזריות," אומר האמן ל-Artnet News. "זה היה שטח לא מוכר לחלוטין."

 

זו הסיבה שהאמן, כיום בן 56, מפנה את תשומת ליבו והאנרגיות שלו לקראת העלאת המודעות למחלה, שנשארת עלומה בעיני רוב הציבור הרחב למרות היותה אחת משבע צורות הסרטן המאובחנות ביותר במדינה, שגובה יותר מ-15,000 חיים של בני אדם בשנה. כתוצאה מכך, מימון לחקר סרטן שלפוחית ​​השתן מחוויר בהשוואה לצורות אחרות של סרטן.

 

בהמשך החודש, רונדינון מתכנן לתת חסות ל"עצרו את סרטן שלפוחית ​​השתן" במכירה פומבית בסות'בי'ז בניו יורק לטובת מחקרים לטיפול בסרטן שלפוחית ​​השתן במכללה הרפואית ווייל, שם חוקרים (כולל האונקולוג של רונדינון עצמו) פועלים לפיתוח צורות חדשות של טיפולי אימונותרפיה המיועדים לריפוי המחלה.

 

במכירה יוצגו עבודות של רונדינון ו-14 אמנים נוספים, ביניהם שרה לוקאס, אוסקר מורילו, אליזבת פייטון, ופט שטיי. העבודות יופיעו לציבור בין 20-25 בספטמבר. המכירה תתקיים בערב ה-26 במסגרת המכירה הפומבית של סות'בי'ז העכשווית. המחירים נעים בין 7,000 ל-220,000 דולר; הקולקציה כולה צפויה להסתכם בכמיליון דולר.

 

רונדינון לקח שנה חופש מהעבודה והנסיעות. הוא ביטל את מופעי המוזיאון שלו והעביר הרבה מתפקידיו היום יומיים למנהל התערוכה שלו. מעטים ידעו על מצבו. אך לאחר שלמד יותר על אודות הסרטן וחוסר המימון שלו בארצות הברית, האמן הבין שהצגת האבחנה שלו היא דרך להשיג תשומת לב למטרה.

 

"אני רוצה ליצור מודעות ולשים זרקור על הסרטן הזה," הוא אומר ומוסיף כי הוא מקווה שהמכירה הפומבית והמסר מאחוריה יגיעו מעולם האמנות. "אולי אפשר להקים קבוצות תמיכה חדשות בעיר ניו יורק."

 

לאחר האבחנה, החל רונדינון בצורה מתקדמת של טיפול אימונותרפי ולמרבה המזל זה הצליח לו. בספטמבר 2017, הסרטן שלו היה בהפוגה. למרות שהוא חייב להישאר על התרופות האלה למשך 10 שנים, בפרק הזמן שבו המחלה היתה עשויה לחזור ככל הנראה – רונדידון היה נקי מסרטן.