האם הרהיטים שלכם רעילים?

ככל שהעונות מתחלפות, טבעי לרצות ריהוט חדש ומרגש שירענן את המראה והתחושה של הבית שלכם. עם זאת, ישנם כמה דברים שעליכם לקחת בחשבון לפני שאתם נכנסים לשיפוץ ביתי. מלבד מימוש בר-קיימא של החומרים שלכם, עליכם לוודא שהרהיטים שאתם מביאים הביתה אינם רעילים.

 

נוחות במחיר

הימנעו מכל ריהוט המכיל תרכובות אורגניות נדיפות שיכולות לזהם את האוויר בביתכם. בעת שאיפה, תרכובות אלה עלולות לגרום לכאבי ראש, גירויים באיברים, אובדן קואורדינציה ובחילה. חלק מהתרכובות יכולות אפילו לגרום לסרטן. ריהוט מעץ מכיל לעיתים חומרים כימיים מעכבי אש הנקראים אתרי דיפרניל פוליברומינים, הידועים גם בשם PBDE. אם נחשפים באופן קבוע ל-PBDE, נשים בהריון עלולות לגרום ללא ידיעה לפגיעה בעובר. ידוע גם ש-PBDE גורמים להפרעות מוחיות.

 

רעל מוסתר

רהיטים עתיקים כמו מטוטלות שעון ומנורות זוהרות עשויים להיראות לא מזיקים ממבט ראשון, אך הם גדושים בכספית. כספית נמצאת לעתים קרובות במשטחים רפלקטיביים, ברומטרים ומדי חום, והיא מהווה שיבוש הורמונלי הקשור לשינויים התנהגותיים, השמנת יתר, סוכרת וסרטן. שאיפת אדי כספית ללא ריח עלולה לגרום לקוצר נשימה, כאבים בחזה, הקאות, שלשולים ולחץ דם גבוה. אפילו רמות נמוכות של כספית, שנחשפים אליהן לאורך תקופות זמן ארוכות, עלולות להוביל לנדודי שינה, רעידות שרירים, עצבנות ואובדן זיכרון. כימיקלים נוספים שצריך לחפש אותם הם פתלטים. הם נמצאים בווילונות מקלחת, בדי שולחן וריהוט רך וגמיש יותר, ומהווים עוד שיבוש הורמונלי המקושר לספירת זרע נמוכה אצל גברים. יבשו את הבדים שלכם בשמש כדי לפרק את הכימיקלים מהר יותר ולהפוך אותם לידידותיים לסביבה.

 

פעוטות ורעלים

רעלים שאינם מטופלים מהווים איום רציני על משפחתכם. הקפידו על טיפול ברעלים בריהוט שלכם בראש סדר העדיפויות לאבטחת ביתכם. התקנת מטהרי אוויר פוטו-קטליסטים היא דרך יעילה להסרת כימיקלים מסוכנים כמו פורמלדהיד, בנזן ואצטאלדהיד מהאוויר. אתם יכולים גם לטפל בתרכובות חומציות רבות עם חומרי ניקוי אלקליין כמו סודה לשתייה. מורחים קמצוץ סודה לשתייה על הרהיטים והשטיחים שלכם כדי ללכוד כימיקלים מזיקים לפני שאתם מנקים אותם. צמחי בית כמו קיסוס אנגלי ורבן זנב השועל גם עושים עבודה נהדרת בקליטת כימיקלים מסוכנים באטמוספרה.

 

פו הוא חסר תוחלת

רהיטי עור נראים מדהימים אך תהליך השיזוף שהם עוברים מכוסה בכימיקלים מסרטנים. עשו לעצמכם טובה ומחקו ריהוט דמוי עור מרשימת הקניות שלכם. ריהוט דמוי עור עשוי מבד שמטופל כימית בצבעי שעווה כדי לקבל את הגוון והמרקם הרצוי. במקרים כאלה, אלטרנטיבה פשוטה ובטוחה היא לקנות ריהוט משומש. ריהוט יד שניה מעץ מושקע ונקי מכימיקלים רעילים שיכול לעמוד במבחן הזמן.

 

עשו הכל כדי להבטיח את שלומם של בני משפחתכם. קצת טיפול ודאגה יכולים להשפיע מאוד על הבית והסביבה שלכם. ילדים נמצאים בסיכון גבוה יותר לנטילת כימיקלים בהשוואה למבוגרים, כך שאם אתם גרים עם פעוטות שאתם אוהבים, לא תבזבזו זמן בהפיכת הרהיטים שלכם ללא רעילים.

 

ניתן ללמוד עוד באתר של חברת רוזטו רהיטי יוקרה מאיטליה.